#Komunikaty

ŁĄCZYMY SIŁY!

ŁĄCZYMY SIŁY – Sputnik Software i GIAP w jednej grupie kapitałowej

powrót

Sputnik Software i Gospodarczy Instytut Analiz Przestrzennych (GIAP), dostawcy rozwiązań IT dla administracji publicznej, łączą siły i tworzą grupę kapitałową. Powstała w ten sposób spółka holdingowa STGE będzie posiać pakiety kontrolne udziałów w obu spółkach. Dzięki połączeniu, firmy uzupełnią oferty i będą mogły startować w największych przetargach samorządowych oraz administracji centralnej w Polsce. Grupa STGE oczekuje co najmniej kilkudziesięcioprocentowego wzrostu przychodów w tym roku.

 

Od około pięciu lat zacieśniamy współpracę między Sputnik i GIAP. Naturalnym krokiem jest stworzenie wspólnej grupy kapitałowej. Utrzymujemy niezależność obu podmiotów, ale zacieśniamy współpracę, aby zaoferować klientom jeszcze bardziej kompleksową obsługę – mówi Sławomir Hemerling-Kowalczyk – prezes GIAP.

 

Skala działalności obu podmiotów sprawia, że będziemy jednym z kluczowych dostawców rozwiązań IT dla administracji samorządowej i urzędów centralnych w Polsce. Już dziś należymy do czołówki, ale dzięki połączeniu sił zyskamy jeszcze większy potencjał – dodaje Tomasz Maćkowiak prezes zarządu Sputnik Software.

 

Od kilku lat postępuje informatyzacja urzędów gminnych i powiatowych. Systemy IT wypierają tradycyjne, czasochłonne procedury. Kolejne generacje oprogramowania coraz bardziej wspierają urzędników. Przełomowym momentem w informatyzacji samorządów może być pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia. Automatyzacja procesów i zdalne załatwienie spraw urzędowych zyskuje na znaczeniu jak nigdy wcześniej.

Sputnik Software istnieje od 2000 roku. Spółka posiada w ofercie Platformę Nowoczesny Urząd dedykowaną samorządom i pozwalającą na zarządzanie kluczowymi zadaniami urzędu. Sputnik tworzy również dedykowane systemy informatyczne usprawniające procesy w obszarze finansów publicznych i bezpieczeństwa informatycznego oraz komunikacji elektronicznej.

GIAP funkcjonuje od 2013 roku. Podstawową specjalizacją jest tworzenie oprogramowania GIS, a głównym produktem jest Samorządowa Platforma Danych Przestrzennych (SPDP) wspierająca realizację zadań administracji samorządowej. W jej skład wchodzą aplikacje dedykowane poszczególnym dziedzinom, portale mapowe, aplikacje mobile, e-usługi oraz przetwarzanie danych przestrzennych.

 

Przez 7 lat działalności zbudowaliśmy bardzo silną pozycję jako sprawdzony dostawca rozwiązań IT dla małych i średnich samorządów. W ramach dotychczasowej współpracy zrealizowaliśmy razem około 60 projektów. Wspólne działanie Sputnik i GIAP pozwoli na ubieganie się o kontrakty w największych miastach i urzędach centralnych, które – ze względu na dużą skalę – dotychczas były poza naszym zasięgiem. Większy potencjał działalności, w połączeniu z intuicyjnymi i chwalonymi przez klientów rozwiązaniami sprawia, że liczymy na skokowy wzrost skali funkcjonowania. Oczekujemy co najmniej kilkudziesięcioprocentowego wzrostu przychodów. Oczywiście finalnie wiele zależeć będzie od rozwoju sytuacji związanej z pandemią i jej wpływu na ogłaszane przetargi czy dystrybucję środków unijnych – mówi Sławomir Hemerling-Kowalczyk.

 

Przychody obu firm w 2019 r. wyniosły około 35 mln zł. Łączne zatrudnienie sięga blisko 200 osób, z czego około 40% to programiści. Centrala spółek znajduje się w Poznaniu i Warszawie, oprócz tego istnieje sześć biur w: Łodzi, Mielcu, Zawierciu, Mysłowicach, Lublinie, Białymstoku.

 

Efekt współpracy obu spółek widać we wspólnych realizacjach. Obecnie Sputnik oraz GIAP realizują dwa projekty o zasięgu wojewódzkim. Jeden z nich, czyli Podkarpacki System Informacji Przestrzennej, realizowany razem z Integrated Solution to największy pod względem wartości (47,2 mln zł brutto) od kilku lat projekt dotyczący informacji Przestrzennej Na tym przykładzie widać, że spółki posiadają potencjał i ambicje do realizacji dużych przedsięwzięć. W roku 2020 planujemy znacznie zwiększyć przychody – mówi Tomasz Maćkowiak.

 

Największymi klientami spółek są: Lasy Państwowe, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko Mazurskiego, Urzędy Miast: Łódź, Warszawa, Radom, Tychy, Siedlce, Pabianice, Gorzów Wielkopolski, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Zamość, Bolesławiec. Spółki łącznie obsługują ponad tysiąc podmiotów, a w zakresie systemu besti@ wszystkie samorządy w Polsce.

STGE posiada 100% w Sputnik Software i 50% w GIAP (pozostałe udziały należą do spółki MSHK kontrolowanej przez Sławomira Hermelinga-Kowalczyka). Udziałowcami STGE są założyciele Sputnik i GIAP.

Zobacz także:

Nowy system dla pracowników biura rady oraz radnych
Z przyjemnością informujemy o nowym Systemie RADNI.INFO
Pierwsze zdalne posiedzenia
W związku z wejściem w życie zapisów regulujących możliwość zdalnego obradowania.
Tryb EZD w systemie PROTON
Wydaliśmy poradnik dla użytkowników.
Odkryj najlepsze okazje i zniżki na swoje ulubione marki z Dziennik Kody Rabatowe! Z nami każdy zakup to oszczędność i przyjemność. Nie przegap ekskluzywnych ofert już dziś! beylikdüzü escort